Budynek Montowni to przykład rzadkiej w Gdańsku architektury przemysłowej okresu II Wojny Światowej. Historia terenu, na którym się znajduje, sięga aż końca XIV wieku, gdy narodziło się tzw. Młode Miasto. Przez lata cały obszar ulegał znacznym przeobrażeniem, który stymulował zwłaszcza rozwijający się w Gdańsku przemysł stoczniowy. Montownia była też świadkiem wielu historycznych wydarzeń, w tym narodzin ruchu „Solidarność” w sierpniu 1980 roku.
Ta potoczna nazwa Montowni wynika z pierwotnej funkcji budynku, w którym w okresie II Wojny Światowej składowano elementy konstrukcyjne oraz materiały do produkcji niemieckich okrętów podwodnych. Odbywały się tu również niektóre prace konstrukcyjne czy testy. W związku z ważną rolą militarną, przy projektowaniu Montowni zastosowano liczne wzmocnienia uwzględniające zagrożenia czasu wojny. Po zdobyciu Gdańska przez Armię Czerwoną w 1945 roku większość sprzętu, materiałów czy niedokończone U-booty zostały wywiezione do Związku Radzieckiego.
W latach 90-tych XX wieku w budynku Montowni mieścił się klub Kazamaty. W 2003 roku nowy rozdział historii tego miejsca zaczęło pisać Centrum Stocznia Gdańska. Powstała tu przestrzeń eventowo-bankietowa, która funkcjonowała przez 17 lat. Właśnie w tym miejscu odbył się w 2005 roku historyczny koncert J.M. Jarre’a „Przestrzeń Wolności” – na żywo oglądało go ponad 170 000 osób.
Więcej informacji na temat militarnej historii stoczni można znaleźć w biblioteczce w Punkcie Historycznym na III piętrze Montowni. Serdecznie zapraszamy!
Polecamy też publikacje online: