UŻYJ KODU LASTWEEK24
JESZCZE PRZEZ
Instytucja kultury powstała w 2007 roku i znajduje się przy placu Solidarności 1.. Prezentuje współczesną historię Polski, powstanie ruchu solidarnościowego oraz jego dziedzictwo.
Muzeum wybudowane w latach 2009-2017 przy placu W.Bartoszewskiego 1, znajdujące się częściowo pod ziemią. Posiada jedną z największych wystaw prezentowanych przez muzea historyczne na świecie.
Wzniesiony przez Krzyżaków w 1350 r. Wielki Młyn był największą budowlą przemysłową średniowiecznej Europy i działał nieprzerwanie do 1945 r. Obecnie, przy ul. Wielkie Młyny 16 znajduje się Muzeum Bursztynu.
Zabytek techniki i jedna z ikon historycznej architektury Gdańska. Wybudowany w XV w. dźwig portowy z drewnianą konstrukcją – jedyny taki zachowany obiekt w Europie. Znajduje się przy ul. Szerokiej 67.
Unikatowy zabytek techniki okrętowej, jedyny rudowęglowiec z napędem parowym zachowany obecnie na świecie. Był pierwszym pełnomorskim statkiem zbudowanym w Polsce po II Wojnie Światowej. Znajduje się przy ul. Ołowianka.
Powstała na przełomie XIX i XX w. w Stoczni Cesarskiej. Początkowo pełniła funkcję magazynu torped. W 1980 r. była miejscem obrad Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego.
Jeden z najbardziej reprezentacyjnych zabytków położonych przy tzw. Trakcie Królewskim w Gdańsku. W jego skład wchodzą: parter dwóch połączonych kamienic zwanych Starym Domem Ławy, właściwy Dwór Artusa oraz Nowy Dom Ławy.
Oddział muzeum archeologicznego w Gdańsku funkcjonujący w zabytkowym spichlerzu na Wyspie Spichrzów przy ul. Chmielnej 53, którego historia sięga XVI wieku.
Pierwsza z nowoczesnych stoczni produkujących okręty wojenne w Niemczech, której budowa rozpoczęła się w 1844 roku. Pierwszy okręt podwodny został zwodowany w 1905 r. Od 1945 “Stocznia nr 1”, a od 1947 r. Stocznia Gdańska. Znajduje się przy ul. Doki 1.
Muzeum kultywuje pamięć o obrońcach Poczty Polskiej i ich rodzinach oraz przybliża działalność patriotyczno-społeczną Polaków
z Wolnego Miasta Gdańska. Znajduje się przy placu Obrońców Poczty Polskiej 1/2.
Świątynia przy ul. Świętojańskiej 50 pochodzi z połowy XIV wieku i jest jednym z najcenniejszych zabytków miasta. Gotycki ceglany kościół posiada renesansowy i wykonany z kamienia ołtarz główny dedykowany św. Janowi Chrzcicielowi.
To gotycko-renesansowa budowla,
usytuowana na styku ulicy Długiej
i Długiego Targu. W ratuszu Głównego
Miasta mieści się Muzeum Gdańska.
Jedna z największych polskich stoczni, mieści się przy ul. Na Ostrowiu w Gdańsku. Powstała po 1945 r. To miejsce historycznych wydarzeń dla Polski i Europy, kolebka Solidarności.
Kamienica położona przy ulicy
Długiej 12, to jedyna w Polsce i jedna
z niewielu w Europie kamienic
mieszczańskich z XVIII wieku
dostępnych do zwiedzania.
Prywatne muzeum mieszczące się przy ul. Piwnej 19/21. Na zbiory muzeum składają się historyczne zabawki wyprodukowane w Polsce w latach 1920-1989.
Najstarsza brama wodna w Gdańsku,
zbudowana w 1568 r. przy
zastosowaniu niespotykanej wcześniej
w gdańskim budownictwie cegły
o małych rozmiarach, nazwanej
holenderską. Znajduje się przy
ul. Długi Targ 24.