Dźwig stoczniowy z punktem widokowym o wysokości ponad 30 metrów. Znajduje się w Stoczni Cesarskiej w pobliżu mostu pontonowego przy ul. Wyposażeniowców.
Przez wieki znajdowały się w tym miejscu drewniane platformy do wyładunku i rozładunku statków. Obecnie to deptak nadwodny na Głównym Mieście, ciągnący się wzdłuż zachodniego brzegu Motławy.
Wysoka na 82 metry wieża ul. Podkramarskiej z niesamowitym punktem widokowym na szczycie, górująca nad Głównym Miastem.
Zabytkowa i zachwycająca ulica na Głównym Mieście. Rozpoczyna się przy Bazylice Mariackiej, a kończy przy Bramie Mariackiej.
Koło widokowe o wysokości 50 metrów przy ul. Ołowianka. Można z niego podziwiać starówkę, morenowe wzgórza i stocznię z żurawiami.
Najwyższy w Polsce północnej wieżowiec biurowy (180 m) z restauracją i tarasem widokowym na 32 piętrze. Budynek wchodzi w skład Olivia Business Centre i znajduje się przy Al. Grunwaldzkiej 472C w Gdańsku Oliwie.
Reprezentacyjny plac w Gdańsku na Głównym Mieście, jest przedłużeniem ul. Długiej, z którą tworzy tzw. Drogę Królewską.
Pochodzi z XIII wieku i jest zabytkową
konkatedrą, to trzecia pod względem
objętości świątynia na świecie
zbudowana z cegły. Bazylika znajduje się
przy ul. Podkramarskiej.
Rzymskokatolicki kościół archikatedralny przy ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 5 w Gdańsku-Oliwie, którego historia sięga XII
wieku. Posiada zabytkowe organy w stylu rococo i 23 ołtarze w różnych stylach architektonicznych.
Modernistyczny biurowiec, symbol PRL w Gdańsku, zbudowany w latach 1965-71 przy ul. Wały Piastowskie. Jako jedyny wieżowiec w kraju był budowany od najwyższych do najniższych pięter. Nazwę zawdzięcza kolorowi elewacji.
Historyczne centrum Solidarności przy Bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej. Miejsce strajków w sierpniu 1980 roku. Znajduje się tam “Pomnik Poległych Stoczniowców 1970”.
Jedna z największych polskich stoczni, mieści się przy ul. Na Ostrowiu w Gdańsku. Powstała po 1945 r. To miejsce historycznych wydarzeń dla Polski i Europy, kolebka Solidarności.
Najwyższy 99,9 m most wantowy w Polsce o długości 380 m, nazywany także “MOSTEM III TYSIĄCLECIA”. Łączy Wyspę Portową z Żuławami Gdańskimi.
Najstarsza brama wodna w Gdańsku, przy ul. Długi Targ 24. Zbudowana w 1568 r. przy zastosowaniu niespotykanej wcześniej w gdańskim budownictwie cegły o małych rozmiarach, zwanej holenderską.
Duża przestrzeń w samym sercu miasta powstała po niwelacji wzgórza Krähenschanze (Wroni Szaniec) w 1889 roku. Obecnie jest to miejsce koncertów i eventów.
Reprezentacyjna część Śródmieścia, tworząca zwarty zespół zabytkowy. Znajduje się tu większość zabytków miasta: Bazylika Mariacka, Złota Brama, Ratusz Głównego Miasta oraz zabytkowa oś Drogi Królewskiej złożona z ul. Długiej i Długiego Targu.
Wzniesienie znajdujące się przy ul. Gradowej, na terenie historycznego Grodziska w Śródmieściu Gdańska o wysokości 46 metrów npm.
Unikatowy zabytek techniki okrętowej, jedyny rudowęglowiec z napędem parowym zachowany obecnie na świecie. Był pierwszym pełnomorskim statkiem zbudowanym w Polsce po II Wojnie Światowej. Znajduje się przy ul. Ołowianka.