Reprezentacyjna część Śródmieścia, tworząca zwarty zespół zabytkowy. Znajduje się tu wiele miejskich atrakcji : Bazylika Mariacka, Złota Brama, Ratusz Głównego Miasta oraz zabytkowa oś Drogi Królewskiej złożona z ul. Długiej i Długiego Targu.
Pochodzi z XIII wieku i jest zabytkową
konkatedrą, to trzecia pod względem
objętości świątynia na świecie
zbudowana z cegły. Bazylika znajduje się
przy ul. Podkramarskiej.
Zabytkowa fontanna na Długim Targu, powstała w 1615 r. według projektu Abrahama van den Blocke, projektanta Złotej Bramy. Została uruchomiona w 1633 r
Zbytkowy budynek położony na ul. Długi Targ 43, przy tzw. Trakcie Królewskim w Gdańsku. Dawniej było to miejsce spotkań kupców i ośrodek życia towarzyskiego, później giełda, a obecnie oddział Muzeum Gdańska.
Impreza o charakterze rozrywkowo-handlowo-kulturalnym, która odbywa się co roku w sierpniu na Głównym Mieście przy ul. Długiej.
Centrum sztuki umiejscowione w dawnym magazynie stoczniowym przy ul. Dokowiej 1 z autorskimi pracowniami, miejscami prób dla
muzyków, aktorów oraz koncertami i spektaklami.
Ekspozycja dzieł rzeźbiarskich autorstwa
Czesława Podleśnego w Stoczni
Cesarskiej, umiejscowiona na dawnej
pochylni Wydziału Kadłubowego K-2
przy ul. Dokowej 1.
Gdańska instytucja kulturalna mieszcząca się w Śródmieściu, w zabytkowym budynku dawnej Łaźni Miejskiej przy ul. Jaskółczej 1. Miejsce wystaw, wydarzeń artystycznych, a także kino i księgarnia.
Najciekawszy przykład architektury międzywojennego Gdańska. Największa i najbardziej nowoczesna inwestycja budowlana Gdańska tego okresu. Budynek znajduje się przy ul. Wałowej 27.
Rzymskokatolicki kościół archikatedralny z XII wieku, posiada zabytkowe organy w stylu rococo i 23 ołtarze w różnych stylach
architektonicznych. Archikatedra znajduje się przy ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 5.
Świątynia przy ul. Świętojańskiej 50 pochodzi z połowy XIV w. i jest jednym z najcenniejszych zabytków miasta. Gotycki ceglany kościół posiada wykonany z kamienia ołtarz główny dedykowany św. Janowi Chrzcicielowi.